Ocena problemów żywieniowych w badaniu PolSenior2
Zespół zajmujący się problemami żywieniowymi osób starszych składa się ze specjalistów w zakresie żywienia dr Edyty Wernio, dr Anny Dardzińskiej oraz prof. Sylwii Małgorzewicz.
prof. dr hab. med. Sylwia Małgorzewicz
Prawidłowe żywienie niezależnie od wieku jest jednym z podstawowych warunków zachowania zdrowia fizycznego. Zarówno niedobory pokarmowe, jak nadmierna podaż składników pokarmowych wpływają na procesy starzenia się organizmu, przyczyniają się do rozwoju otyłości, jak i niedożywienia.
Celem projektu Polsenior była ocena sposobu odżywiania osób w wieku podeszłym w populacji polskiej. W badaniu do oceny zwyczajów żywieniowych osób starszych użyto kwestionariusza częstości spożycia czterdziestu dwóch produktów spożywczych i potraw. Pytania obejmowały spożycie dzienne, tygodniowe i miesięczne owoców, warzyw, nabiału, mięsa, ryb, drobiu, wędlin, pieczywa i potraw mącznych, źródeł cukrów prostych, a także preferencje dotyczące obórki kulinarnej. W analizie uwzględniono wiek, płeć, stan odżywienia wg BMI, makroregion i miejsce zamieszkania oraz rozpoznanie depresji.
Wyniki wskazują, że zwyczaje żywieniowe osób starszych w kraju odbiegają od zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) oraz Światowej Organizacja Zdrowa, co w szczególności dotyczy zbyt niskiej częstości spożycia warzyw, owoców, nasion i orzechów, nabiału, wyboru masła jako źródła tłuszczu, częstej konsumpcji słodyczy, a także spożywania czerwonego mięsa i jego przetworów.
Wstępny raport wyników badania PolSenior2 wskazuje na konieczność dalszej edukacji w zakresie prawidłowego odżywiania osób starszych. Edukacja żywieniowa, regularna ocena stanu odżywienia w tej grupie populacyjnej powinna być wdrożona systemowo.
Dane kontaktowe
Adrian Lange
Zakład Prewencji i Dydaktyki Gdański Uniwersytet Medyczny ul. Dębinki 7, I piętro, p. 104
80-211 Gdańsk