Zespół zajmujący się problematyką żywienia

StartZespołyZespół zajmujący się proble...

Ocena problemów żywieniowych w badaniu PolSenior2


Zespół zajmujący się problemami żywieniowymi osób starszych składa się ze specjalistów w zakresie żywienia dr Edyty Wernio, dr Anny Dardzińskiej oraz prof. Sylwii Małgorzewicz.

prof. dr hab. med. Sylwia Małgorzewicz
prof. dr hab. med. Sylwia Małgorzewicz
Prawidłowe żywienie niezależnie od wieku jest jednym z podstawowych warunków zachowania zdrowia fizycznego. Zarówno niedobory pokarmowe, jak nadmierna podaż składników pokarmowych wpływają na procesy starzenia się organizmu, przyczyniają się do rozwoju otyłości, jak i niedożywienia.

Celem projektu Polsenior była ocena sposobu odżywiania osób w wieku podeszłym w populacji polskiej. W badaniu do oceny zwyczajów żywieniowych osób starszych użyto kwestionariusza częstości spożycia czterdziestu dwóch produktów spożywczych i potraw. Pytania obejmowały spożycie dzienne, tygodniowe i miesięczne owoców, warzyw, nabiału, mięsa, ryb, drobiu, wędlin, pieczywa i potraw mącznych, źródeł cukrów prostych, a także preferencje dotyczące obórki kulinarnej. W analizie uwzględniono wiek, płeć, stan odżywienia wg BMI, makroregion i miejsce zamieszkania oraz rozpoznanie depresji.
Wyniki wskazują, że zwyczaje żywieniowe osób starszych w kraju odbiegają od zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) oraz Światowej Organizacja Zdrowa, co w szczególności dotyczy zbyt niskiej częstości spożycia warzyw, owoców, nasion i orzechów, nabiału, wyboru masła jako źródła tłuszczu, częstej konsumpcji słodyczy, a także spożywania czerwonego mięsa i jego przetworów.

Wstępny raport wyników badania PolSenior2 wskazuje na konieczność dalszej edukacji w zakresie prawidłowego odżywiania osób starszych. Edukacja żywieniowa, regularna ocena stanu odżywienia w tej grupie populacyjnej powinna być wdrożona systemowo.

Dane kontaktowe

Adrian Lange
Zakład Prewencji i Dydaktyki
Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Dębinki 7, I piętro, p. 104
80-211 Gdańsk

poniedziałek-piątek w godz. 9:00-13:00

(58) 349 19 78

(58) 349 19 75

polsenior2@gumed.edu.pl