Zespół analizujący farmakoterapię

StartZespołyZespół analizujący farmakot...

Analiza leków w projekcie Polsenior2

Przeciętny polski senior choruje na cztery choroby przewlekłe, na które przyjmuje od 3 do 8 leków.
Osoby starsze są 10 razy bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych leków niż osoby młode. Dzięki obszernym badaniom wiemy o negatywnym wpływie interakcji lekowych na stan zdrowia pacjentów. Przeprowadzona analiza pozwoli określić, które grupy leków najczęściej wchodzą w takie interakcje oraz pozwoli sprecyzować czynniki predysponujące do ich wystąpienia.
Chcemy wspólnie podjąć wysiłek poprawy jakości farmakoterapii, zwiększając tym samym bezpieczeństwo osób starszych w przebiegu procesu leczniczego.

Równie ważnym zagadnieniem dotyczącym kondycji przeciętnego seniora jest nadużywanie tak powszechnych obecnie suplementów diety. W samym 2015 r. na emisję reklam wydano niemal 900 milionów złotych. Od witamin i minerałów stosowanych w prewencji osteoporozy, poprzez napary, herbaty ziołowe wspomagające proces odchudzania, aż po kultury bakterii, które poprawiają pracę jelit. Konsumenci chętnie sięgają po nowe i obiecujące preparaty. Dowody wskazujące na skuteczność oraz pozytywny wpływ suplementów diety zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie są ograniczone.
Dzięki badaniu PolSenior2, możliwe będzie określenie liczby polskich seniorów stosujących suplementy diety oraz uzyskanie odpowiedzi czy w Polsce występuje problem ich nadużywania.

Trwają intensywne prace nad analizą danych dotyczących wszystkich leków przyjmowanych przez respondentów projektu Polsenior2. Obecnie zespół badaczy koncentruje się na weryfikacji poprawności zebranych danych oraz ich ujednoliceniu względem międzynarodowej klasyfikacji leków.
W kolejnych etapach pracy, w ścisłej współpracy ze statystykami, zostanie dokonana szczegółowa analiza preparatów przyjmowanych przez respondentów, która dostarczy obszernych informacji na temat farmakoterapii osób starszych w Polsce.

farmakoterapia2.jpg

Dane kontaktowe

Adrian Lange
Zakład Prewencji i Dydaktyki
Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Dębinki 7, I piętro, p. 104
80-211 Gdańsk

poniedziałek-piątek w godz. 9:00-13:00

(58) 349 19 78

(58) 349 19 75

polsenior2@gumed.edu.pl