O Projekcie

StartO Projekcie
Rozwiń

PolSenior2 to obecnie największe badanie w Polsce dedykowane seniorom

Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020Czemu ma służyć realizowane badanie?

Przede wszystkim chcemy dowiedzieć się kim są Polacy w wieku 60+, jak wygląda nasza starość z wielu punktów widzenia oraz jaka jest sprawność fizyczna i umysłowa, sposób odżywiania się, aktywność społeczna, wydolność ekonomiczna Tej grupy mieszkańców.Jakie mają być rezultaty badania?

Logo_polsenior.png

1. Uzyskanie danych to fundament. Na ich podstawie możemy budować skuteczne programy profilaktyczne, terapeutyczne, i społeczne zapobiegające negatywnym aspektom starzenia się.
2. PolSenior2 ma dostarczyć naszemu rządowi, samorządom i badaczom dane, które następnie będzie można przełożyć na konkretne działania prewencyjne i pomocowe, abyśmy jak najdłużej żyli w dobrym zdrowiu i przeznaczali efektywnej środki na ochronę zdrowia.
3. Jak pokazał program PolSenior1, możemy u wielu osób rozpoznać problemy medyczne, o których dotąd nie mieli pojęcia, więc potencjalnie ratować życie i zdrowie naszych respondentów.

Kto realizuje projekt?

Zespół lekarzy i ekspertów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z polskimi ekspertami z sześciu uczelni i instytutów oraz konsultantem krajowym ws. geriatrii. Kierownikiem projektu jest prof. Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.


Skąd są pieniądze na realizację?

Ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.


W jaki sposób przebiegała rekrutacja do projektu?

Ministerstwo Cyfryzacji wylosowało gminy, w których projekt będzie realizowany, a następnie numery PESEL 6000 mieszkańców tych gmin. Spośród wylosowanych respondentów zostanie wyodrębnionych 7 równolicznych grup wiekowych po 850 osób (lata 60-65, 65-69, 70-74, 75-79, 80-84, 85-89, 90+ ).


Kto objął projekt patronatem?

Prezes Rady Ministrów, Minister Zdrowia, Konferencja Episkopatu Polski, Konsultant Krajowy ds. Geriatrii.


Jakie pacjent odnosi korzyści?

Darmowy pakiet badań warty około 500 zł.


Wypowiedź prof. Makarewicza from PolSenior2 on Vimeo.

Dane kontaktowe

Adrian Lange
Zakład Prewencji i Dydaktyki
Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Dębinki 7, I piętro, p. 104
80-211 Gdańsk

poniedziałek-piątek w godz. 9:00-13:00

(58) 349 19 78

(58) 349 19 75

polsenior2@gumed.edu.pl